За нашими спостереженнями, багато заявників, які займаються патентуванням об'єктів інтелектуальної власності самостійно або через патентних повірених, мають неправильне уявлення про основні аспекти патентного права. На жаль, деякі патентні повірені не завжди завчасно повідомляють своїм клієнтам базову інформацію, що часом призводить до неправильної стратегії роботи, а також необгрунтованим ризикам і фінансовим витратам.
  • Міф 1 - Для початку виробництва необхідно отримати патент.
    Насправді для виробництва продукції або надання будь-яких послуг патентування використовуваних розробок не потрібно. Основне завдання патенту полягає в забезпеченні виняткових прав на вашу розробку, тобто можливість заборони її використання іншими особами. Наявність у вас патенту безпосередньо не впливає на вашу можливість використання тієї чи іншої розробки. Винятком є випадок, коли ваш винахід або корисна модель визнаються залежними.
    1
  • Міф 2 - Отримання свого патенту захищає від порушення чужих патентів.
    Це найпоширеніша помилка. Багато виробників, побоюючись претензій інших патентовласників, подають заявку на отримання власного патенту, який, як правило, захищає модифікацію або окремий випадок існуючої запатентованої розробки. Однак наявність свого патенту не звільняє його власника від відповідальності за порушення патентів третіх осіб. Тому, якщо стоїть завдання безперешкодного використання будь-якого продукту або технології, в першу чергу необхідно провести аналіз патентної чистоти використовуваного об'єкта, який покаже, чи існують діючі патенти, права на які можуть бути порушені на території певної країни і які заходи можливо зробити, щоб уникнути цих порушень.
    2
  • Міф 3 - Патент забезпечує власнику монопольне право на використання його розробки.
    Дане твердження є не в повній мірі точним. Патент дає конкретний обсяг правової охорони, яка визначається формулою (для винаходу і корисної моделі) або зображеннями (для промислових зразків), що містяться в патенті. Нерідко заявка на патент складається таким чином, що отриманий патент по факту не забезпечує практично ніякого охорони, оскільки інші особи можуть застосовувати описану в патенті розробку без порушення прав патентовласника.
    Щоб цього уникнути при написанні заявки необхідно враховувати не тільки вимоги до її складання, а й також можливі аспекти майбутнього використання об'єкта патентування, що вимагає професійного технічного і юридичного підходу. У зв'язку з цим, доцільно довіряти процес захисту розробок патентним повіреним, які мають достатній досвід складання патентних заявок, а також практику правового захисту об'єктів інтелектуальної власності відповідно до спеціалізації.
    3
  • Міф 4 - Якщо розробка створена заявником (або автором), то він може отримати на неї патент в будь-який час.
    У разі розкриття заявником або автором відомостей про розробку (на конференції, виставці, при публікації інформації в журналах, рекламі в интеренете і т.д.) заявка на патент на дану розробку повинна бути подана не пізніше, ніж через 6 місяців після такого розкриття для винаходу і корисної моделі, і не пізніше 12 місяців - для промислового зразка. В іншому випадку опубліковані відомості під час експертизи заявки можуть бути протиставлені Патентоспроможні рішенням, що, можливо, призведе до відмови у видачі патенту.
    4
  • Міф 5 - Існує світовий патент, діючий в усьому світі
    Об'єкти промислової власності охороняються національними патентами (наприклад, патент України), які діють тільки на території однієї країни, де вони був видано, а також регіональними патентами, які діють в ряді країн певного регіону (наприклад, Євразійський і Європейський патенти, патент африканської організації з інтелектуальної власності). При цьому на даний момент не існує єдиного міжнародного патенту, який діяв би на території всіх країн.
    Передбачена можливість подачі міжнародної заявки (яку заявники іноді плутають з міжнародним патентом), яка полегшує процедуру патентування винаходів і корисних моделей в інших країнах. Однак міжнародна заявка сама по собі не забезпечує отримання патенту. Необхідно все одно подавати окремі заявки в кожну країну або регіон (переводити міжнародну заявку на національні фази).
    Оскільки всі патенти мають територіальну дію, якщо ви отримали патент тільки в Україні, запатентована розробка може безперешкодно використовуватися на території інших країн, де патенти відсутні.
    5
  • Міф 6 - Якщо чужа розробка захищена тільки за кордоном, можна запатентувати її в Україні.
    До винаходів, корисних моделей і промислових зразків застосовується вимога світової новизни, згідно з якою Патентоспроможні рішення не повинні бути відомі до дати пріоритету (подачі заявки) з будь-яких загальнодоступних у світі відомостей. Тому не можна запатентувати чужу розробку, відомості по якій опубліковані, навіть якщо на неї не видано патент в Україні. Але є можливість удосконалити зарубіжний аналог і отримати патент на таку "доопрацювання" в Україні.
    6
  • Міф 7 - Після отримання патенту в Україні можна подавати заявки в інші країни
    Зарубіжні заявки на патент повинні бути подані до закінчення 1 року з дати подачі російської заявки для винаходів і корисних моделей і до закінчення 6 місяців - для промислових зразків. Після цього терміну відомості по опублікованій заявки або патенту України можуть бути протиставлені при експертизі за кордоном, що призведе до відмови у видачі патенту. Оскільки патентування в Україні може зайняти більше року, в більшості випадків, закордонне патентування необхідно планувати до отримання українського патенту.
    7
АВТОР.УКР
Таким чином, можна сформулювати такі основні рекомендації по патентуванню:
Перед подачею заявки на отримання патенту бажано проводити перевірку патентоспроможності рішення.
Якщо необхідно отримання якісного і стійкого патенту, процедуру патентування краще довіряти професіоналам.
В незалежності від наявності патенту перед початком реалізації нової продукції або технології, щоб уникнути порушення чужих патентів, доцільно проводити аналіз патентної чистоти.
До подачі заявки на патент бажано не розкривати ніякої інформації про сутність рішення, що патентується
При наявності намірів по використанні розробки за кордоном (виробництво, продаж продукції, реалізація технології і т.д.) доцільно її патентування в країнах, де планується таке використання
Зарубіжні заявки на отримання патентів слід подавати після закінчення 6 місяців але не пізніше, ніж через 12 місяців після подачі заявки в Україні

Залишилися питання?

Поставте Ваше запитання і отримаєте відповідь фахівця протягом 15 хвилин
в рамках безкоштовної консультації.
Made on
Tilda