Патентне бюро "Автор"
Чи можна отримати міжнародну охорону творів за допомогою авторського права?

Здебільшого охорона авторського права діє автоматично на території всіх країн-учасниць Бернської конвенції . Однак закони цих країн можуть відрізнятись в якихось деталях, але в цілому вони високо гармонізовані.

Якщо вас цікавлять країни, які не є учасницями Бернської конвенції, то потрібно розуміти, що законодавство про авторське право діє на певній території. Це означає, що закони діють на території тієї країни, на якій вони приймалися. Тому якщо вам необхідно отримати охорону творів на міжнародному рівні, то потрібно з'ясувати всі юридичні умови в тих країнах, в яких необхідно користуватися охороною, і упевнитися в їх виконанні.

Універсальне рішення для авторів - це система депонування АВТОР.УКР, яка дозволяє проводити реєстрацію об'єктів інтелектуальної власності з фіксуванням всіх основних характеристик ОІВ, авторів, власників суміжних прав та інших правовласників, в тому числі дату і час реєстрації. Надалі будь-який автор має право отримати певні документи, які будуть підтвердженням того, що об'єкт авторського права на момент реєстрації вже існував, і застосовувати ці документи для вирішення проблем в іншій країні. Для цього достатньо адаптувати результати вирішення проблем до місцевих законів, так як вони є «юридично нейтральними»
Що означає «ліцензування» творів і як воно здійснюється?

Ви маєте право давати дозвіл на застосування твори або отримання від нього комерційної вигоди, якщо ви є власником прав на цей твір.
Даний дозвіл зазвичай називається «ліцензією» і може бути видано на безоплатній або платній основі. Звичайно, для укладення будь-якого договору, в тому числі ліцензійного необхідно звертатися за професійною юридичною допомогою.
У статті 1109 ЦК України визначено, що відповідно до ліцензійним договором одна сторона - автор (інший правовласник - ліцензіар) надає або зобов'язується надати іншій стороні (ліцензіату) право застосування даного твору тільки в рамках, встановлених цим договором.
Чи існує реєстр / депозитарій авторських прав?

Не існує міжнародного реєстру з можливістю пошуку творів, які охороняються авторським правом. Це пов'язано з тим, що охорона авторського права зазвичай встановлюється автоматично і не відноситься до реєстрації.

Хоча і в ряді країн є добровільні реєстри / депозитарії авторських прав, і в такому випадку розумно зареєструвати твір, тому що факт реєстрації може бути істотною перевагою, наприклад, при виникненні суперечок щодо прав на твір.

Ряд держав вимагає депонування зразків опублікованих друкованих матеріалів, хоча це і не впливає на охорону авторського права. Щоб отримати більш детальні відомості потрібно звернутися до свого національного відомства з інтелектуальної власності.

У сисетмі депонування АВТОР.УКР є свій реєстр / депозитарій, в ньому можна знайти всі об'єкти інтелектуальної власності, які вже пройшли реєстрацію, крім того при необхідності можна зв'язатися з їх авторами або правовласниками.
Які дії можна зробити у разі несанкціонованого відтворення твору?

Якщо є впевненість, що ваші права були порушені, то потрібно спробувати визначити винуватця таких дій. У разі, коли вирішити проблему неофіційно не виходить, або це неприйнятно, то ви маєте право звернутися за правовим захистом до суду або інше уповноважене відомство.

Як правило, є можливість звернутися з позовною заявою до суду, щоб отримати грошову компенсацію, і для усунення подальшого або повторного порушення. Тим не менш, перед тим як робити якісь дії, рекомендується, а в ряді країн потрібно, офіційно сповістити, за допомогою повідомлення, передбачуваного порушника з вимогою припинити порушення та / або сплатити компенсацію.

Коли відтворення без дозволу ототожнюється з кримінальним злочином / піратством у сфері авторського права, то можна направити заяву в органи поліції, прокуратури або в інші уповноважені органи відповідно застосовуються до положень місцевого законодавства.

У ряді ситуацій використання інших варіантів вирішення конфліктів - посередництво, арбітраж, висновок фахівця, незалежна експертиза, можуть стати розумною альтернативою судового засідання. Такі альтернативні способи допоможуть швидше і менш дорого врегулювати спір.
У разі, коли несанкціоноване відтворення вироблено в Інтернеті, то потрібно, якщо існує така можливість, сповістити про порушення провайдера Інтернет-ресурсу і вимагати блокувати доступ до піратської копії твору.

Якщо ви є членом організації колективного управління авторськими правами, то найчастіше потрібно просто звернутися туди з проханням вжити необхідних обмежувальні заходи. Але якщо ви не перебуваєте в такій організації, то ви повинні самі подбати про захист своїх прав. В такому випадку розумно доручити ведення справи юристу.

Де можна знайти закони про авторське право різних країн?

Швидкий доступ до законів у сфері інтелектуальної власності за великим переліком країн і регіонів, і до угод в сфері інтелектуальної власності можна отримати на сайті WIPO Lex.
Відомості про національному або регіональному законодавстві надають на своїх сайтах більшість національних або регіональних відомств інтелектуальної власності.
Незаконне використання творів - що робити?
Якщо Ви зіткнулися з фактом незаконного використання твору, необхідно:

1. Встановити факт незаконного використання твору.
2. Забезпечити докази незаконного використання твору.
3. Підтвердити власні авторські і виняткові права на твір.
4. Провести переговори з потенційним порушником.
5. Припинити незаконне використання твору і отримати відповідну компенсацію.

Якщо Ви не маєте достатньої юридичної компетенцією або необхідною кількістю часу, наша компанія з задоволенням допоможе Вам вирішити ці та багато інших питань пов'язані із захистом Ваших авторських прав.

ВСТАНОВЛЕННЯ ФАКТУ НЕЗАКОННОГО ВИКОРИСТАННЯ ТВОРУ

Перш ніж робити які-небудь дії, необхідно встановити факт незаконного використання твору, адже може виявитися, що твір використовується на цілком законних підставах або те, що ми хотіли б назвати терміном "використання твору" таким насправді не є.

По-перше, використовувати твір має право правовласник (власник виключних прав) або особа ним уповноважена (законний представник або власник ліцензії).

По-друге, під використанням твору розуміється цілком визначений законом перелік дій. Наприклад, практична реалізація змісту твору, не є використанням твору.

По-третє, законом допускається зведене використання твору без згоди автора або іншого власника авторських прав і без виплати винагороди . Наприклад, допускається вільне використання твору бібліотеками, архівами та освітніми організаціями у визначених законом випадках.

Залишилися питання?

Поставте Ваше запитання і отримаєте відповідь фахівця протягом 15 хвилин
в рамках безкоштовної консультації.
Made on
Tilda