Патентний троллінг – недоброчесний бізнес? В чому він полягає?

Особа, яка не є ані винахідником, ані правдивим виробником продукції / надавачем послуг здійснює реєстрацію патенту або торгової марки, що:

a) вчасно не були зареєстровані справжнім правовласником немайнових прав.

У цьому випадку в зоні ризику опиняється малий та середній бізнес. Тому якщо Ви власник бізнесу і не подбали про його захист – невідкладно зробіть це. Ми можемо допомогти!

b) суттєві ознаки промислового зразка давно відомі у світі і він не відповідає критерію новизни.

Чому ж патентному тролю тоді вдається зареєструвати, припустимо, патент на вішалку для одягу?
Це вже ж усім відомий винахід.

Головна причина такого зловживання – патент на корисну модель видається під відповідальність заявника. Відсутнє проведення кваліфікованої експертизи на патентну новизну.

Тобто, умовою отримання патенту є лише вірно складена заявка і сплата всіх зборів.

І навіть у 2013 році львів'янину був виданий патент на дизайн Ipad.


У чому полягає головна мета патентного тролінгу?
Запатентувати найбільш вживану річ, яка імпортується широким колом осіб , до кожного з яких можна пред'явити претензію.

Тоді вони можуть вимагати від представників бізнесу роялті (плату за використання патенту) під загрозою заборони імпорту та іншого використання відповідних товарів.

Часто "тролі" вносять чинний патент до митного реєстру об'єктів інтелектуальної власності, внаслідок чого у разі відсутності дозволу патентовласника на використання патенту відповідні товари будуть зупинені під час спроби їх митного оформлення.

Постраждала особа має всі шанси в судовому порядку визнати патент троля недійсним, але це займає багато часу (~ 6 місяців в кращому випадку) та витрачаються значні кошти.

При цьому фактично відсутня можливість одержати справедливу компенсацію .

За таких умов деякі (достатньо великі та відомі) компанії погоджуються на умови патентних тролів та додатково мотивують їх, сплачуючи незначні, порівняно з вартістю судового процесу, роялті.

Існує механізм захисту від патентного тролінгу. В Україні він в процесі створення.
Ухвалено законопроект, де прописано можливість досудового скасування свідоцтва (патенту) в Апеляційній палаті. А також посилено санкції за порушення прав на торговельні марки.

Варта уваги практика Євросоюзу:
– суди використовують механізм покладання всіх витрат на сторону, що програла спір
– суд може зобов'язати власника патенту до розгляду спору внести грошову заставу в розмірі потенційних витрат сторін на судовий процес


Щодо торговельних марок – часто тролінг спричинений відсутністю реєстрації немайнових прав справжнім правовласником. Тому найкращий спосіб захисту – вчасно зареєструвати ТМ, не піддаючи бізнес ризику.

Питання патентного тролінгу залишається відкритим. Проте захистити себе як в превентивному, так і в судовому порядку в багатьох випадках цілком реально!

Залишилися питання?

Поставте Ваше запитання і отримаєте відповідь фахівця протягом 15 хвилин
в рамках безкоштовної консультації.
Made on
Tilda